4. března 2015

C/2014 Q2 (Lovejoy)Komety bezesporu patří mezi nejkrásnější nebeské úkazy. Ponechme teď stranou vzhled kometárních jader zblízka a zaměřme se na krásné divadlo, které komety dovedou vykouzlit na pozemské obloze.

Dávno je pryč doba, kdy nadšení astronomové amatéři pročesávali svými dalekohledy oblohu a objevovali komety. Současné automatizované supervýkonné sítě dalekohledů prohlédnou celou oblohu i několikrát za noc, a tak se většina nových komet jmenuje po nich: PanStarrs, ISON, Catalina, ... nebo starší LINEAR. Ovšem někteří jednotlivci mají na zajímavé komety pořád lepší mušku než roboti. Zejména Australan Terry Lovejoy má buď obrovské štěstí nebo snad věštecké schopnosti. Objevil hned tři komety, které nečekaně zjasnily do vizuálního dosahu a staly se nádhernými ozdobami oblohy. Všechny tři komety Lovejoy navíc byly vánočními kometami, jelikož největší jasnosti dosáhly kolem zimního slunovratu v letech 2011, 2013 a 2014:Ta poslední z nich - C/2014 Q2 (Lovejoy) - zdobí severní oblohu celou letošní zimu. V lednu jsem jí pozoroval očima dokonce z přesvětlené Prahy. Tady se můžete pokochat galerií snímků od mnoha různých autorů z celého světa. Obrázky jdou chronologicky tak, jak kometa putovala oblohou od prosince do února. Všimněte si vývoje vzhledu komety a jejího ohonu v průběhu času - jedná se o nejdynamičtější kometu posledních let! (klik na obrázek pro zvětšení)

Začínáme snímkem z 16. prosince 2014:

Následující dvě fotky zachycují vývoj komety mezi Slunovratem a Štědrým dnem 2014:

Observatoř Dark Energy Survey běžně fotí slabé a vzdálené objekty při výzkumu tzv. temné energie. Pro astronomy zpracovávající pozorování z DES byl docela šok, když na ně z monitorů vybafla takováhle obluda:

Příchod nového roku kometa oslavila průletem poblíž kulové hvězdokupy M79:

Osmého ledna poryv slunečního větru odtrhl kometě ohon! Ten ovšem prakticky okamžitě začal dorůstat, což dokazuje vysokou aktivitu kometárního jádra.

Následující série snímků zachycuje dynamiku ohonu přes různé barevné filtry:

Do trojúhelníku se Sedmi mudrci (modré Plejády) a Býčím okem (oranžový Aldebaran) se kometa Lovejoy seřadila 14. ledna 2015:

Ještě jeden širokoúhlý pohled na kometu v býku z 19.1.2015:

Před největším přiblížením ke Slunci (perihelium 30. ledna) rozvinula vlasatice nádherný dlouhý ohon...:

...aby o něj v půli února po bouřlivém slunečním počasí opět přišla:

S kometou Lovejoy se rozloučíme snímkem z 19. února, kdy se nacházela poblíž mlhoviny M76 přezdívané Malá činka:


Kometa Q2 Lovejoy se vzdaluje zpět do hlubin Soustavy, kde tráví většinu své existence, a na naší obloze postupně slábne. Po úplňku, až přestane rušit svit Měsíce, se možná ještě dočkáme pár pěkných snímků, než třetí vánoční Lovejoyka definitivně vybledne... Přeji jasnou oblohu a ještě jasnější mysl : )


Žádné komentáře:

Okomentovat