19. července 2017

Stín uloven!


   Vzdálená planetka 2014 MU69 již potřetí zmobilizovala mezinárodní tým astronomů, kteří 17. července v Argentině rozmístili síť svých přenosných dalekohledů. Do usilí zpozorovat, jak planetka na okamžik zakryje vzdálenou hvězdu, se zapojila také místní vláda, která astronomům poskytla nemalou podporu. I díky tomu přináší jedna z nejambicióznějších pozorovacích kampaní v historii své ovoce!

   Budoucí cíl vesmírné sondy New Horizons planetka (486958) 2014 MU69 fanouškům průzkumu Sluneční soustavy pěkně zpestřila léto, když nabídla hned tři různé okultace. Okultace je událost, kdy těleso Sluneční soustavy přejde před nějakou vzdálenou hvězdou a na chvíli ji zastíní. Délka trvání a průběh tohoto jevu nám může hodně napovědět o charakteru stínícího tělesa, zejména o jeho rozměrech a tvaru. Abychom věděli, kam přesně zaměřit kamery a další přístroje New Horizons, až bude 1. ledna 2019 kolem planetky prolétat, snažíme se o jejím cíli už předem dozvědět co nejvíce informací. Z toho důvodu bylo při pozorování všech tří okultací vyvinuto mnoho úsilí.

 

   Nejdříve tým 3. června rozmístil 22 přenosných šestnáctipalcových dalekohledů napříč dvěma kontinenty. Podmínky v Jižní Africe a v Jižní Americe byly perfektní a všichni měli na hvězdu, před kterou měla planetka přecházet, dobrý výhled. Samotný zákryt však zpozorován nebyl, z čehož se dalo odvodit, že planetka bude menší oproti dřívějším předpokladům nebo se dokonce jedná o více drobnějších těles. O měsíc později pak byla 10. července do stínu planetky úspěšně navedena létající observatoř SOFIA. Let proběhl zcela podle plánu, ale data z jejího 2,5 metrového dalekohledu se budou ještě nějakou dobu zpracovávat. O týden později 17. července nastala třetí okultace a tentokrát astronomové slaví! 

Vzdálená hvězda na okamžik pohasíná, když před ní přechází planetka 2014 MU69.
NASA / JHUAPL / SwRI

   Výše uvedená sekvence snímků je jediné pozorování planetky MU69 ze Země, dosud ji viděl pouze Hubbleův teleskop. Přesněji řečeno je to jedno z pěti pozorování, jelikož úspěšné zachycení zákrytu hlásí minimálně pět týmů. Pozorování stínu planetky z několika míst je klíčové pro co nejpřesnější určení jejího tvaru.
   Aby astronomům kratičké zabliknutí hvězdy tentokrát neuniklo, rozmístilo se 60 pozorovatelů s 24 dalekohledy do rojnic v reginech Chubut a Santa Cruz v Argentině. Právě tamtudy totiž procházel úzký stín planetky. Předpověď trasy stínu se ukázala velmi přesná a astronomové byli dobře připraveni. Místní úřady navíc ochotně spolupracovaly a během pozorování nechaly na dvě hodiny uzavřít dálnici a zhasly pouliční osvětlení, aby zajistily co nejtmavší oblohu. Argentinská národní rada pro vesmírné aktivity (CONAE) poskytla například velmi nápomocné štíty proti větru pro dalekohledy a mnoho další organizační a logistické podpory, kterou si členové týmu New Horizons náramně chválí.
   První, kdo zpracoval svá napozorovaná data byla Amanda Zangari ze Southwest Research Institute. Následující fotka ukazuje její radost, když zjistila, že úspěšně ulovila stín planetky. Na pravé fotce pak Marc Buie, vedoucí pozorovací kampaně, s úsměvem ukazuje: "Pět týmů zpozorovalo zákryt!"


Tým pozorovatelů v Argentině

Planetku 2014 MU69 navíc opět sledoval i Hubbleův teleskop. V průběhu následujících týdnů astronomové dají dohromady jeho pozorování z orbity s pozorováním minulé okultace observatoří SOFIA ze vzduchu a se současnými úspěšnými detekcemi zákrytu ze země. Na výsledky se můžeme těšit záhy...Žádné komentáře:

Okomentovat