14. července 2017

Pluto vs Triton


   Trpasličí planeta Pluto a Neptunův měsíc Triton jsou si v mnohém podobní. Mají srovnatelné rozměry a oba obklopuje řídká, převážně dusíková atmosféra. Také se pohybují ve zhruba stejné oblasti Sluneční soustavy a jejich povrchy jsou plné bizarních struktur tvořících vskutku mimozemské scenérie. Navíc, ačkoli Triton dnes obíhá kolem Neptunu, velmi pravděpodobně začínal svou existenci taktéž jako trpasličí planeta a Neptunem byl zachycen až později. K dnešnímu dvouletému výročí prvního prozkoumání Pluta sondou New Horizons si proto na několika snímcích porovnáme tyto dva exotické světy.

Obě tělesa měla ze Země pouze jediného návštěvníka. Kolem Pluta v roce 2015 prolétla sonda New Horizons, zatímco Triton se v roce 1989 stal posledním navštíveným světem sondou Voyager 2.


Pluto měří napříč zhruba 2370 km. O trochu větší Triton má průměr 2700 km.
Zvýrazněné barvy odhalují fantastickou chemickou rozmanitost těchto vzdálených chladných orbů.


Vrstvitá atmosféra Pluta je na snímcích mnohem lépe zachycena než ta Tritonova. Přeci jen přístroje Voyageru byly vyvinuty v sedmdesátých letech minulého století, zatímco New Horizons používá technologii současného milénia. Triton naštěstí svůj vzdušný obal brzy nabídne ke studiu skrze hvězdný zákryt. (Více informací najdete na konci článku Odhalující okultace.)

zdroj: Alex Parker

Na povrchu Pluta najdeme vysoké kopce s jámou na jejich vrcholech. Jedná se snad o ledové sopky?
Kryovulkanického původu by mohly být i zvláštní tmavé fleky na Tritonově povrchu.


Oba světy vykazují známky geologické aktivity a v jejich krajinách najdeme ostré přechody různých typů terénu. Zatímco u Pluta jde o aktivitu spíše glaciální (pomalu tekoucí ledovce zmrzlého dusíku), na Tritonu, zdá se, těkavé látky prýští z podpovrchových vrstev jako obří gejzíry.


Topografie Pluta je však poněkud výraznější a hrubší oproti spíše hladšímu povrchu Tritonu.
To se sice očekávalo, ne však až do takové míry, jakou nám Pluto předvedlo.


Snímky Pluta i Tritonu pořídily sondy agentury NASA. Kredit náleží následujícím istitucím:Žádné komentáře:

Okomentovat