2. června 2015

Poslední návštěva Hyperiona


   Jeden z nejpodivnějších měsíců ve Sluneční soustavě je Saturnův Hyperion.

   Na poslední květnovou neděli přichystali plánovači mise Cassini poslední přiblížení této veleúspěšné družice právě k prazvláštnímu Hyperionu. Jelikož se tento porézní dvousetkilometrový balvan na své orbitě na rozdíl od všech ostatních spořádaných měsíců chaoticky převrací, nebylo možné naplánovat přesnou oblast snímkování. Hyperion se asi jen tak nedá, protože i při všech předchozích průletech nastavil kamerám sondy Cassini vždy podobnou část povrchu jako nyní.
   Jinými slovy: Pořádně nevíme, jak vypadá jeho opačná strana. A ani se to v dohledné době nedozvíme - mise Cassini skončí v roce 2017 vstupem družice do Saturnovy atmosféry a Hyperion tak zažil poslední vetřeleckou návštěvu na dlouhý čas. Žádné konkrétní plány na další robotický průzkum Saturnova systému neexistují, takže může trvat několik desetiletí, než další sonda naváže na úspěchy Cassini.

   Každopádně snímky z finálního setkání kosmické houby s pozemským robotem už jsou na Zemi a jejich různé interpretace kolují internetem...
 
Díky různým filtrům, které zobrazovací aparatura Cassini nese, vytvořili hoši z UnmannedSpaceflight.com ze snímků barevné mozaiky:
 


Images Credit: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Žádné komentáře:

Okomentovat